Justice.cz | Telefon: 601 378 649 | E-mail: info@aceoservis.cz
... servis se smyslem pro detail
Úvod  /  Postřehy z praxe  / Zjistili jsme pro Vás… poptávka/dotazník
nebo
 • Jméno a příjmení nebo název společnosti:
 • IČ:
 • Trvalé bydliště nebo sídlo společnosti:
 • Kontaktní adresa:
 • Kontaktní telefon:
 • Kontaktní e-mail:
 • Region:
Napište nám o co se zajímáte :
Odesláním tohoto formuláře vyjadřuji souhlas se zpracováním osobních údajů dle uveřejněných podmínek. * povinné položky

Jak nenaletět neseriózním realitním kancelářím?
Jak nenaletět neseriózním realitním kancelářím a nepřijít tak o své peníze
Existuje celá řada nekalých praktik, kterými se někteří makléři snaží urvat svůj díl na trhu s nemovitostmi. Neuvědomují si ale, že tím poškozují nejen sebe ale i své kolegy, kterým je takový přístup cizí. Protože naše společnost podobné špinavé triky nepoužívá, chceme vás na ně upozornit. Už proto, abyste si ochránili vaše těžce vydělané peníze a nenalétli na podfukáře, kteří bohužel kazí pověst každé profese.
 
 1. Fiktivní kupec: Realitní makléř zavolá majiteli nemovitosti a s nadšením mu sdělí, že má přesně pro jeho byt vážného zájemce. Nevadí mu ani to, že prodávaný byt vůbec neviděl. Maže vám med kolem pusy, že má takového zájemce, kterému zrovna utekl podobný byt a má okamžitě připravené peníze. Je tu ovšem malý háček: pro „pořádek“ musíte nejdříve podepsat smlouvu, nejlépe exkluzivní s nemalou provizí a dlouhou výpovědní lhůtou. Po podpisu se věc poněkud zadrhne, kupec si to prý náhle rozmyslel, ale nemáte se bát, někoho už seženou!
 
 1. Volavka: Podobným, ale vyšším stupněm je případ, kdy realitní kancelář přiměje k podpisu pro ni výhodné zprostředkovatelské smlouvy majitele tak, že mu „horkého zájemce“ o koupi rovnou přivede a sehrají spolu nacvičené divadlo o domlouvání obchodu. Ve skutečnosti jde o spolupracovníka realitní kanceláře.
 
 1. Koupím byt v této lokalitě, značka: Seriózní zájemce: Takovými a podobnými plakátky a inzeráty jsou naše města posetá a téměř vždy je vylepují právě realitní makléři. Nenechte se dojmout. Bezplatná inzerce v tisku a na internetu: Mladá rodina koupí ihned byt v Praze. Inzeráty obdobného znění zadávají často do všech možných časopisů, novin, poštovních schránek a na inzertní portály realitní kanceláře včetně těch nejznámějších. Přiznávám, i já jsem takový leták ve svých začátcích používal. Vždy jsem ale při prvním kontaktu informoval majitele nemovitosti o tom, že jsem realitní makléř.
 
 1. Tajný agent: Na váš inzerát zavolá makléř a tvrdí, že je přímý zájemce a ne proboha žádná realitní kancelář a sjedná si s vámi schůzku. Na prohlídce se možná zeptá, jestli vám nebude vadit, že si udělá pár fotek, protože „těhotná manželka“ nemohla přijet a rád by jí byt ukázal alespoň na fotkách. Pečlivě si také zapíše různá data o bytu. Nemovitost potom realitní kancelář inzeruje bez vašeho vědomí.
 
 1. Skvělá prodejní cena nemovitosti: Realitní makléř naslibuje vlastníkovi vysokou cenu, která se vlastníkovi „líbí“. Jde ovšem o nereálnou částku, za kterou nelze prodat a přiměje a slouží jen k tomu, abyste podepsali pro realitní kancelář výhodnou zprostředkovatelskou smlouvu. Po čase se majitel ocitá v tlaku, realitní kancelář vleklý prodej zdaleka tak nebolí, a tak vlastníkovi nezbývá než jít s cenou na realistickou úroveň. Jenže realitní kanceláři zůstává na váš úkor zajímavá provize. Jde o velmi častý trik mnoha realitních makléřů, nadsazení ceny přitom prodávající vlastníky velmi poškozuje. Tyto praktiky jsou nejčastější u realitních makléřů, kteří neumějí dobře prodávat.
 
 1. Tipař: Půvabná a šikovná mladá dáma, úspěšný a hezký mladý muž jako z amerického filmu, v solidním oblečení a slušným notebookem a fotoaparátem vás okouzlí a slíbí vám, že po podpisu smlouvy se vám bude věnovat zkušený makléř velké realitní kanceláře. Většinou jde o brigádníky a studenty bez dalších zkušeností, kteří vám slíbí cokoli, protože je už nikdy neuvidíte a které realitní kancelář platí jen podle počtu uzavřených smluv. Auto a veškeré jejich vybavení patří realitce.
 
 1. Obchodní podmínky: V předložené smlouvě, která je docela jednoduchá a přívětivá, je stručná zmínka o odkazu na všeobecné obchodní podmínky. V nich je ale například specifikováno, jak se dozvíte později, že není-li sjednáno jinak, je zprostředkovatelská smlouva exkluzivní. To vám při podpisu „zapomněli sdělit“, takže budete platit plnou odměnu i v případě, že si nemovitost prodáte zcela sami.
 
 1. Protokol o prohlídce bytu, jen taková formalita: Realitní makléř vám předloží protokol o prohlídce nemovitosti nebo bytu, příp. list s údaji o nemovitostech. Řekne vám, že má od šéfa přikázáno, aby ho přinesl podepsaný. Součástí dokumentu jsou však i vzájemná ujednání a podepisujete tak zavazující smlouvu. Protokol možná ani nedostanete, takže nebudete znát jeho obsah.
 
 1. Exkluzivní smlouva a její přednosti: Makléř vás přesvědčí o výhodnosti exkluzivity. Za správně nastavených pravidel u dobrého realitního makléře to tak jistě je. Jsou ale podvodné realitní kanceláře, které mají postavený obchodní model na tržbách i z případů, u kterých nemají žádný podíl na prodeji. Provizi realitní kanceláři totiž z takové exkluzivní smlouvy musíte zaplatit, ať se vám to líbí, nebo ne.
 
 1. Exkluzivní smlouvu vám pošleme poštou: Realitní makléř vás nechá podepsat smlouvu a řekne, že ji za realitní kancelář musí ještě podepsat jednatel. Smlouvu ale už nepošlou a vy pořádně neznáte její obsah. Pokud se s prodejem nic neděje, dostáváte se do situace, že ani nevíte, jak přesně smlouvu vypovědět. V horším případě dostanete smlouvu zpět s vyměněnými stránkami. Ano, i s takovými „výtečníky“, se můžete potkat…
Ing. Adolf Cír
+420 601 378 649
adolf.cir@aceoservis.cz
 

Máte dotaz? Zanechte nám kontakt a my se vám ozveme zpět.

Pomůžeme, poradíme

Jsme profesionálové v oblasti zprostředkování obchodu a služeb, zejména pak v navržení výnosných investic, bezproblémového prodeje, koupě či správě nemovitosti nebo výběru vhodného zhotovitele projektu a stavby.

o nás

Zjistili jsme pro Vás…

Časté chyby při stanovení ceny nemovitosti
Při stanovování tržní ceny nemovitosti musíme opravdu zohlednit každou maličkost, ale vyhnout se subjektivnímu hodnocení.

další rady